21 Липень 2017

ТРЕБА УТРИМАТИСЯ ВІД СХВАЛЬНИХ ОЦІНОК І ЗАМИСЛИТИСЯ НАД ЗАБЕЗПЕЧЕННЯМ СТАЛОГО ЗРОСТАННЯ

Невелике  пожвавлення економіки країни в першому півріччі вимагає утриматися від схвальних оцінок і замислитися над забезпеченням  подальшого зростання. Так, в першому півріччі, за даними Держстату, доходи держбюджету зросли на 49%.  У першому кварталі ВВП збільшився на 3% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Однак такі тенденції не є стійкими. Так, за січень-травень 2017р. обсяг промислової продукції скоротився на 1,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Такі показники, на думку промислової спільноти, ще раз демонструють наслідки відсутності державної системної  промислової політики.

Виникли сприятливі умови в окремих сегментах  – невеликій приріст дали легка, харчова промисловість, деревообробка.  Традиційно підтримує економіку воєнна промисловість, будівництво. А ось нафтопереробка, видобуток корисних копалин, виробництво електроенергії, хоча і є вкрай актуальними для  народного господарства, відстають.  Будемо реалістами: навряд чи холодне літо забезпечить високі результати в сільському господарстві. Національний банк вже заявив про зниження прогнозу національного ВВП з 1,9% до 1,6%, хоча й такі результати важко вважати позитивними на фоні падіння в попередні роки на 17 %. Ділові кола вбачають  причину нестійкого та випадкового зростання ( якщо чесно, то топтання на місці) у відсутності державної економічної, промислової політики. Саме держава повинна продумано визначити пріоритетні сегменти розвитку і дати можливість надійти   туди фінансовим, інвестиційним, організаційним, кадровим  ресурсам. Вся решта підприємницькі сектори мають розвиватися в рівних конкурентних умовах, сприятливому бізнес-кліматі.

Точкою зростання може стати надходження інвестицій в основний капітал підприємств, що забезпечить можливість сталого функціонування, а також накопичення можливостей для модернізації,  адаптації до сучасних світових, європейських стандартів.  Крім того, конче потрібно піднімати платоспроможність внутрішнього ринку, оскільки саме споживацький попит та зростаючі купівельні  можливості  населення створюють  економіці міцний стимул для зростання.

Промислова спільнота постійно наголошує на необхідності прийняття та впровадження державної промислової стратегії, яка має базуватися   на потребах реального сектору економіки,  містити чіткі техніко-економічні обґрунтування. Така вимога міститься в Антикризовій програмі спільних дій влади і бізнесу, яку підготувала Антикризова рада громадських організацій. Кожен день економічного життя країни переконує всіх в правильності такого підходу. Економіка не може існувати «без керма  і вітрил», тим більш економіка посткризового часу. Відсутність стратегії та продуманої програми,  відкладання на завтра таких необхідних заходів,  як розгляд КМУ та НБУ разом з громадськими експертами питання доступу підприємців до кредитних ресурсів  тощо дає лише від’ємний результат. Цьому треба покласти край.

Що лише у режимі постійного та відповідального діалогу уряду з бізнесом, його громадськими структурами можуть  бути напрацьовані й стратегія розвитку, й будь-які рішення у сферах податкової, антимонопольної, фінансової, регуляторної, інвестиційної політики.